Jak wybrać idealne wędki karpiowe? Wskazówki.

wytrzymałe wędki karpiowe

Odpowiednio dobrany sprzęt wędkarski to połowa sukcesu, jeśli chodzi o udane połowy. Rodzaj wędziska i jego parametry wpływają również na komfort podczas połowów. Planując łowienie karpi trzeba oczywiście wyposażyć się w wędki karpiowe, ale jak wybrać te odpowiednie? Postanowiliśmy udzielić kilka porad w tym temacie. Mamy nadzieję, że dzięki nim uda się Wam wybrać właściwy sprzęt, z którego będzie się Wam dobrze korzystać.

Do najważniejszych parametrów technicznych każdego wędziska należą: długość, akcja, krzywa ugięcia, waga, przelotki, uchwyt kołowrotka, skład oraz materiał, z którego zostało ono wykonane. Według nas optymalna długość wędziska karpiowego to 3,60-3,90 m. Najlepiej, żeby składało się z dwóch części (w sprzedaży dostępne są też trzyczęściowe, ale według nas te złożone z dwóch elementów lepiej się sprawdzają), ponieważ jest wytrzymalsze i przyjemniejsze w użytkowaniu – takie wędzisko lepiej pracuje, więc wyrzut zestawu czy hol ryby będą łatwiejsze do wykonania. Poza tym dłuższe wędki dają możliwość wykonania dalszych wyrzutów i posłania zestawu na znacznie większe odległości. Prościej nimi również kontrolować zachowania ryby podczas holu. Wybierając wędkę karpiową trzeba wziąć również pod uwagę łowisko, na którym będziemy poławiać ryby. Na małych zbiornikach, gdzie zestawy umieszcza się blisko brzegu, sprawdzą się wędziska o mniejszym ciężarze wyrzutu i akcji parabolicznej. Natomiast na sporej wielkości zbiorniki warto zabrać ze sobą kij o akcji szczytowej i krzywej ugięcia wynoszącej 3-3,5lbs. Wędki karpiowe możecie kupić m.in. na stronie tego sklepu internetowego: www.bigfishing.pl/pl/22-karpiowe.

Kolejne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę to materiał, z którego wykonano wędzisko oraz jego waga. Otóż najwytrzymalsze i najodporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne są wędziska wykonane z włókna węglowego. Coraz więcej firm zajmujących się produkcją sprzętu wędkarskiego wprowadza je do swojej oferty, więc znalezienie odpowiedniego produktu nie powinno Wam sprawić większego problemu. Jeżeli zaś chodzi o kwestię ciężaru wędziska, to z pewnością nie powinno ono zbyt dużo ważyć, bo po dłuższym trzymaniu bata opadniemy z sił, a ręka wraz z nadgarstkiem zaczną się męczyć. Optymalny ciężar wędki karpiowej to 200-400 g. Tym, na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę są przelotki. Z racji tego, że są one narażone na duże obciążenia i umieszczane w zanieczyszczonej wodzie, która może niekorzystnie wpływać na ich stan techniczny, powinny być one wytrzymałe i jak najlepsze jakościowo. Najlepiej, aby wędka była wyposażone w przelotki SIC (więcej o tego rodzaju przelotkach poczytacie na forum: http://haczyk.pl/forum/topic/4409-przelotki-sic-i-sih/), dzięki którym jako linki głównej można używać plecionki. Tego typu przelotki są bardzo odporne na ścieranie, nie niszczą żyłek i doskonale sprawdzają się przy walce z dużymi okazami. Podczas kupowania wędki karpiowej należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy przelotki ustawione są w linii prostej, a pierwsza z nich ma sporą średnicę, przez którą będzie mogła swobodnie rozwijać się ze szpuli żyłka.

Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania uchwytu kołowrotka. Niezmiernie ważne jest, aby był solidny, wytrzymały i dobrze leżał w ręku, co znacząco wpłynie na komfort użytkowania wędziska. Ponadto, powinien niezawodnie działać, tak aby można było szybko wymienić kołowrotek na inny. Istotnym parametrem, na który początkujący wędkarze nie zwracają większej uwagi, jest również długość dolnika (co ważne – taki dolnik można wykonać samemu a instrukcję, jak to zrobić, znajdziecie pod tym linkiem: www.wedkuje.pl/wedkarstwo,modernizacja-dolnika-wedki-jak-zadbac-o-wedke,27651). Osoby wysokie powinny zwrócić uwagę na to, by był odpowiednio długi, ponieważ wtedy będą mogły wykonać lepsze i dalsze wyrzuty. Wybierając wędki karpiowe trzeba jeszcze dokładnie sprawdzić składy. Wszystkie elementy muszą do siebie idealnie pasować. Nie może być mowy o jakichkolwiek luzach bądź trudnościach z nałożeniem na siebie kolejnych części składowych.