Na czym polega wędkarstwo muchowe?

łowienie ryb na muchę

Interesujących metod połowu ryb jest bardzo wiele. Jednym z nich jest wędkarstwo muchowe, które polega na poławianiu ryb techniką wykorzystującą metody sztuczne czyli na tak zwaną muszkę.

Wędkarz, zwany muszkarzem posługuje się specjalną wędką muchową, zaopatrzoną w kołowrotek muchowy i specjalnej linki, jednej z trzech rodzajów. Do dyspozycji mamy używaną najczęściej linkę pływającą, linkę tonącą – stosuje się rodzaje tonące z różną szybkością oraz linkę pośrednią, która może pełnić funkcje obu linek w zależności od techniki prowadzenia sznura. W Polsce na muchę łowi się szczególnie pstrągi i lipienie. Zdarza się dzięki tej metodzie łowić również trocie, łososie, głowacice a także niektóre ryby karpiowate, między innymi brzany i bolenie. Na muchę biorą także okonie i wzdręgi oraz szczupaki. Tą metodą można złowić wiele gatunków, pod warunkiem że w odpowiedni sposób wykona się „muchę” co skusi konkretny gatunek.

Wędkarstwo muchowe często uprawia się także na morzu – dzięki tej metodzie poławia się ponad 30 gatunków morskich ryb, na naszym Bałtyku między innymi belony, flądry i dorsze. Wędkarze łowiący na muchę kierują się ideologią catch & release czyli wypuszczaniem ryby do wody zaraz po złowieniu – stosuje się również specjalne, mniej szkodliwe dla ryb haczyki bezzadziorowe oraz dba się o rybę po złapaniu w taki sposób, by po wypuszczeniu mogła sobie poradzić. Co więcej, wielu wędkarzy muchowych działa na rzecz ochrony wód stanowiących siedlisko dla niektórych gatunków ryb.