Ryby drapieżne w naszych wodach

wędkarz z ogromnym szczupakiem

W polskich wodach można trafić na wiele gatunków ryb – wśród nich bez problemu natkniemy się także na ryby drapieżne. Co więcej to najczęściej zdobywane przez wędkarzy okazy – w polskich rzekach drapieżniki są liczne.

Niektóre okazy żyją w stawach, inne w rzekach, ale to właśnie drapieżniki są najczęściej łupem wędkarzy w naszym kraju. Jakie gatunki do nich należą? Sum, sandacz czy szczupak pospolity są często spotykane w polskich stawach, ale oczywiście nie tylko. W rzekach często spotkać możemy między innymi pstrąga, lipienia czy trocia a także wiele innych gatunków. Oczywiście także w wodach morskich można trafić na liczne okazy drapieżników znanych na całym świecie, takich jak pirania czy węgorz. Gatunki można wymieniać długo – boleń, brzana, łosoś, okoń, jaź, kleń – złowienie ich to spory sukces dla wędkarza, a im większy okaz tym lepiej. Nastawmy się jednak na trudny połów – może być ciężko, drapieżniki są silne, tym bardziej kiedy będziemy walczyć z dużą rybą. Początkujący wędkarze mogą nie poradzić sobie z tym wyzwaniem, koniecznie więc warto wybrać się na połów z kimś doświadczonym, kto pomoże nam w razie walki z groźną i silną rybą.

Warto zapoznać się z badaniami i szczegółowymi opisami połowu, występowania i sposobów radzenia sobie z daną rybą. Nawet dla doświadczonych wędkarzy będzie to spore ułatwienie i możliwość zapoznania się z czymś, o czym być może nie wiedział. Dzięki poradnikom czy zapoznaniu się z informacjami w prasie specjalistycznej będziemy mogli zaplanować cały wypad jeszcze lepiej.